Ponajviše trebate voditi računa o unosu proteina, određenih vitamina i minerala, kao što je željezno i folna kiselina, te kalorije (za energiju). Morat ćete jesti nutritivne i ujednačene obroke.
Upamtite, jesti bolje ne znači jesti više. Većina žena treba dnevno oko 300 kalorija više nego su jele prije trudnoće kako bi zadržali zdravu težinu za vrijeme trudnoće.
Hannes Eichinger/Shutterstock.com
Izbjegavajte sirovu i nepasteriziranu hranu
Izbjegavajte morske plodove, nepasterizirano mlijeko ili meki sir, paštetu, te sirov ili nedovoljno skuhan obrok. Glavni razlog izbjegavanja je to što je ona možda izvor bakterija koje mogu ugroziti vaše dijete. Zapamtite, vaša beba „jede“ ono što vi jedete. Probajte zamijeniti ove namirnice s drugima, kao što su obrano mlijeko, stopostotni sok od voća te vodom u kojoj je iscijeđen limun.
Vitamini i minerali
Dodatak vitamin i minerala se također preporučuje ženama koje trebaju nutritivne vrijednosti za vrijeme trudnoće. Striktni vegetarijanci , žene sa medicinskim stanjima kao što je dijabetes, gestacijski dijabetes ili anemija , te one koje su rodile djecu sa malom težinom trebaju se savjetovati s liječnikom o dodacima koji su im prijeko potrebni.
Rizik kofeina i alkohola
Najbolje je izbjeći konzumaciju alkohola. Pijenje tijekom trudnoće mogu uzrokovati mentalne defekte, umanjenu sposobnost učenja, te emocionalne probleme kod djece. Također najbolje je izbjeći unos kofeina. Pretjerana konzumacija može uzrokovati malu težinu novorođene bebe, pobačaj te sindrom iznenadne smrti.
Redoviti pregledi
Ne morate se odreći omiljene hrane samo zato što ste trudni. No prerađena hrana, pakirane grickalice i deserti sa većim postotkom šećera bi trebala bit uklonjena iz plana vaše prehrane. Ovu hranu zamijenite drugom, zdravijom hranom.