Članci autora

Strah i problemi s učenjem
Ako pitate učenike koje su njihove prve asocijacije na učenje vrlo vjerojatno će u svojim odgovorima spominjati riječi dosadno i teško. O oba bi se aspekta mogli napisati brojni članci, no u ovom ćemo se zadržati na definiranju učenja teškim.

Kako pristupiti djetetu u pubertetu?
Kao što se sve velike promjene događaju tijekom noći, tako je i vaše dijete preko noći postalo tinejdžer, ušlo je u svima zastrašujuće razdoblje - pubertet.

Kako reagirati kada dijete dobije lošu ocjenu u školi?
Uronjeni smo u društvo u kojem se veliki naglasak stavlja na krajnji rezultat, bilo da je riječ o ocjeni, rezultatu na natjecanju ili pak poslovnom uspjehu.

Opasnosti u komunikaciji s djecom
Od samog rođenja, topla, otvorena i iskrena komunikacija pomaže djeci da se osjećaju sigurno i sretno u svojim malim svjetovima. Uz to, ona doprinosi jačanju odnosa između roditelja i djeteta.

Mogu li kazne pomoći u odgoju?
Zasigurno nije prvi put da čujete kako kazne za djecu nisu najbolja opcija, zar ne? I iako negdje u podsvijesti leži ova rečenica, ipak se često zna jako dobro sakriti.

Kako ojačati djetetovo samopouzdanje?
Samopouzdanje - taj čuveni pojam koji nas prati cijeli život. Pojam kojim nerijetko objašnjavamo svoja postignuća, radnje, uspjehe i neuspjehe.

Kako motivirati djecu da odrade svoje zadatke bez svađe?
Još jedan dan i još jedna borba s vašim djetetom. Ne da mu/joj se napisati zadaću, pospremiti sobu ili pomoći oko ručka.

Kako prevladati strah od doktora u djece?
Strah od doktora nije novost u dječjem svijetu. Nepoznat čovjek u bijelom, s čudnim spravama u rukama, injekcije i ponekad bolni pregledi.

Što napraviti kada dijete nema dobre odnose s vršnjacima?
Poznato je da smo socijalna bića, volimo biti u društvu, osjećati se prihvaćeno i voljeno.

Što, kako i zašto govorimo djeci?
Važnost komunikacije u održavanju odnosa ne može biti prenaglašena. Ipak, pogrešno mislimo kako svi znamo komunicirati te prevelik fokus stavljamo na ono što govorimo, umjesto kako govorimo.

Je li važno pohvaliti dijete?
Roditelji često strahuju kako previše hvaljenja nije dobro jer može dovesti do sebičnosti i “prevelike slike o sebi”. Upravo ovaj razlog najčešće dovodi do ograničavanja riječi hvaljenja prema djeci.

Važnost rutina u djetinjstvu
Ljudi su bića navika i rutine. Naš mozak nastoji sve što radimo pretvoriti u rutinu i time uštedjeti svoju energiju.