Iako rođeni u isto vrijeme, blizanci imaju drugačiju osobnost, zanimanja, pa čak i fizički izgled. Dva najraširenija tipa blizanaca su jednojajčani i dvojajčani. Jednojajčani su se razvili iz jedne zigote, a dvojajčani iz dvije.
Jednojajčani blizanci
Kada se oplođeno jajašce razvije u dva embrija, rezultat su jednojajčani blizanci. Ovi blizanci imaju jednake gene i često su istog spola. Iako dijele isti DNA, vanjski faktori i drugi utjecaji im promjene genetiku tijekom vremena. Primjer toga je kada prilikom posvajanja razdvoje blizance, oni će odrastati u drugačijim uvjetima te će doći do promjena na njima. No veliki broj blizanaca dijeli isti IQ i osobnost.
Dvojajčani blizanci
Iako su se rodili u isto vrijeme, nisu identični i ne moraju biti čak niti istog spola. U slučaju dvojajčanih blizanaca dva jajašca su oplođena s dva različita spermija. Kod njih se u rijetkim slučajevima javlja da dijele i iste kromosome. Mogu dijeliti čak 50% svojih gena. Dvojajčani blizanci mogu izgledati identično no oni se ne klasificiraju kao jednaki.
Polu-slični blizanci
Jako je mali broj polu-sličnih blizanaca. To se dogodi kada jedan blizanac preuzme gene od majke, a drugi od oca. Oni mogu izgledati slično ali i ne moraju. Također ne moraju biti istog spola.
Sijamski blizanci
Jednojajčani blizanci koji se nisu u cijelosti razdvojili smatraju se združenim blizancima ili sijamskim. To se događa kada se jajašce ne odvoji u potpunosti. Sijamski blizanci se dijele u pet skupina zavisno u kojem su dijelu tijela spojeni. Najrašireniji su thoraco-omphalopagus (kada se tijela blizanaca spojena prsima). Ovi blizanci mogu dijeliti srce, jetru ili neki drugi organ u trbušnoj šupljini.