Koža novorođenčeta je vrlo tanka, toliko tanka da je prozirna. Kako vaše dijete raste, koža će postati deblja, te će štititi vašu bebu od gubitka vode, infekcija, apsorpcija toksina i drugih trauma za kožu. U prva dva do tri tjedna koža se brzo razvija i postaje sve deblja.
Nakon rođenja beba se seli iz tople i vlažne okoline na suhu i hladniju, te upravo u tom prijelaznom razdoblju koža pomaže regulirati temperaturu vašeg djeteta.
Dmitry-Naumov/Shutterstock.com
Kod male djece vrlo često dolazi do pelenskog osipa, kod 12 do 15% djece za pelenski osip potrebno je obratiti se liječniku koji će prepisati njegu prema jačini iritiranosti kože.
Savjeti za kupanje bebe
Kupanje bebe osim što će osvježiti i pružiti vašoj bebi odgovarajuću njegu, iskoristite priliku kako bi sa svojom bebom razmijenili nježnost. To je najbolji način kako da kroz blago dodirivanje i milovanje stvorite dodatnu prisnost.
Pripremite kupku:
- Provjerite temperaturu vode prije nego stavite dijete u posudu za kupanje
- Četiri prsta vode sasvim su dovoljna za kupanje bebe
- Prostor u kojem kupate bebu mora biti zatvoren, nikako ne smijete kupati bebu na propuhu
- Kupanje pogotovo dok je beba mala treba biti brzo, važno je da operete sve pregibe, pogotovo guzu i intimne dijelove, te područje oko vrata i ispod pazuha
- Koristite sapun za kupanje isključivo namijenjen nježnoj dječjoj koži bez parfema i hipoalergena
- Spužve za kupanje koristite tek kada je pupak u cijelosti zacijelio i potpuno ozdravio
- Nikad ne ostavljajte bebu bez nadzora, ako se do danas nije mogla okrenuti ne znači da već sutra nije taj dan