Većina mama od malih nogu pokušavaju naučiti svoju djecu lijepom ponašanju, pazeći da kažu "hvala" kad im se nešto da - i to je jako dobar početak. Važno je svojoj djeci usaditi dublji osjećaj zahvalnosti, ne samo zbog igračaka i stvari koje dobiju već i zbog većih blagodati u životu.
Djeca koja su zahvalna na onome što imaju obično manje gledaju na materijalno, manje su zavidna drugima i manje depresivna, kaže psihoterapeutkinja Olivia Bergeron. Imati zahvalnost u životu omogućuje vam da budete sretniji, zdraviji i optimističniji.
Kao i svaka vještina ili navika, razvijanje osjećaja zahvalnosti u životu zahtijeva praksu. Što više svojim primjerom i praksom budete pružali svojoj djeci ljubaznost i zahvalnost, to će im više postajati prirodno i dijelom njihove osobnosti.
Pitate se kad je pravo vrijeme da se dijete počne učiti zahvalnosti, odgovor na ovo pitanje je čim ga ugledate, ali nikad nije kasno. Sve dok živi s vama imate priliku pomoći djeci da nauče biti zahvalni.
Kako dijete učiti zahvalnosti ovisno o njegovom dobu?
Dojenče
Čak i u ovim prvim danima možete početi s učenjem zahvalnosti prilagođeno ovoj dobi. Kroz razgovor s vašom malom bebom dok još riječima ne zna izraziti ljubav i zahvalnost sigurno ćete dobiti osmijeh, upravo na tom daru koji ste dobili zahvalite joj se jer vam svojim osmjehom uzvraća ljubavi i pruža vam neopisivu sreću svojom pojavom. Ovo su prvi koraci kako svoju bebu naučiti zahvalnosti.
U dobi od 2 - 4 godine
Počnite učiti dijete četiri čarobne riječi: izvoli, molim, hvala i oprosti. Najbolji način je da kroz svoj primjer pokažete djetetu da ljudi zaslužuju poštovanje i priznanje kad se lijepo ponašaju. U ovoj dobi kad tek prohodaju često roditeljima donose svoje igračke pa im se obavezno zahvalite što su vam ih donijeli, tako će dijete početi shvaćati i percipirati riječ "hvala".
Predškolska i školska djeca
Ovo je već dob u kojoj djeci možete potaknuti empatiju koja je jako važna u shvaćanju zahvalnosti. Nažalost nemaju sva djeca ovog svijeta iste uvjete prilikom odrastanja, upravo o tome pokušajte osvijestiti svoje dijete. Raspitajte se postoji li u vašoj sredini neka institucija ili udruga koja pomaže djeci slabijih financijskih mogućnosti i zajedno sa svojim djetetom kroz razgovor napravite jedan paketić koji ćete pokloniti nekome kome je potrebn. Upravo na ovaj način ćete mu pokazati koliko su empatija i zahvalnost povezane.
Ako se dijete kroz svoje prve godine uči zahvalnosti, zahvalnost će ostati usađena u njemu do kraja života.