Što je sve potrebno za novorođenče

Vrijeme čitanja: ~10 min
© Natalia Deriabina / Shutterstock

Prvi dani s vašom bebom su najsretniji, ali zbog izuzetno puno obaveza i privikavanja na tempo vaše bebe znaju biti i jako iscrpljujući.

Kako bi prvi dani s vašom bebom prošli što bezbolinije potrebno je na vrijeme pripremiti opremu za bebu. U nastavku možete pročitati što vam je sve potrebno i što će olakšati prve dane s vašom bebom:

 

Hranjenje

  • Rupčići za podrigivanje i bljuckanje – potrebno vam je od šest do dvanaest komada rupčića za podrigivanje i bljuckanje. Djeca često sline i pljuckaju nakon hranjenja, na ovaj način ćete si uštedjeti nepotrebno pranja bebine odjeće.
  • Mast za bradavice – prilikom dojenja bradavice se mogu ozljediti, te se mogu se pojaviti ragade, što nikako nije dobro jer će vas ometati prilikom dojenja. Kako bi bili spremni na ove ne baš ugodne pojave u ljekarnama možete pronaći mast Purelan za bradavice koja će zacijeliti male ranice i spriječiti bolove za vrijeme dojenja. PureLan krema štiti bradavice od isušivanja tijekom dojenja. Sadrži 100 posto čisti lanolin, bez ikakvih umjetnih dodataka i konzervansa, što znači da ne mora biti uklonjen prije dojenja.
  • Izdajalica – ako ste se odlučili da ćete samo dojiti bez dodavanja formule, izdajalicu je dobro imati. Prednost je ta što se možete izdojiti i bez stresa da li je beba možda gladna ostaviti izdojeno mlijeko osobi koja će pomoću bočice nahraniti vašu bebu ako se pokaže potreba da ju morate ostaviti na nekoliko sati.
  • Bočica za hranjenje – bez obzira da li planirate dojiti ili ne, bilo bi dobro imati jednu bočicu za svaki slučaj.
  • Jastuk za dojenje – nije nužan, ali će vam pomoći da vama i bebi bude ugodnije hranjenje.
     

Mijenjanje pelena

  • Presvlačilica – najbolje je kupiti presvlačilicu na koju stane spužvasta podloga za presvlačenje i da ostane prostora s desne strane za kozmetiku i ostale stvari koje su vam potrebne za presvlačenje. Vodite računa da stol ima ispod ladice u koje stavite osnovne stvari za presvlačenje jer se vrlo često kod malih beba dogodi da obave nuždu po čistim pripremljenim stvarima za presvlačenje pa da vam rezervne budu pri ruci.
  • Pelene – veliki dio vremena u prvim tjednima nakon poroda se svodi na mijenjanje pelena. Velika većina roditelja se odlučuje za jednokratne pelene. Druga opcija je da kupite platnene pelene. Svakako se prije rođenja odlučite koje pelene ćete koristiti kako bi ih pripremili i napravili malu zalihu doma da ne morate o njima kasnije razmišljati. Vodite računa da vam je dnevno potrebno cca 10-ak pelena u prvih nekoliko tjedana nakon poroda.
  • Blazinice za bebe – ako se pri presvlačenju pelena odlučite za održavanje higijene s vodom potrebne će vam biti blazinice. Brisanje s vodom je puno nježnije za bebinu kožu od brisanja s vlažnim maramicama za bebe.
  • Vlažne maramice – kao i pelene trebate napraviti malu zalihu vlažnih maramica ako ste se odlučili za održavanje higijene s vlažnim maramicama.
  • Krema ili mast za guzu – obavezno je nanošenje na čistu kožu da bi spriječili osip i crvenilo. Vrlo je važno da ta krema ili mast bude nježna zbog bebine izrazito osjetljive kože. Redovitim korištenjem kreme spriječit ćete pelenski osip.
  • Posuda za prljave pelene s poklopcem – nije nužna, ali je vrlo koristan predmet koji pojedinačno umotava svaku pelenu u vrećicu i na taj način sprječava širenje neugodnih mirisa.
  • Torba za bebine stvari – bilo da idete kod pedijatra ili u goste potrebna vam je torba u koju ćete staviti sve što vam je potrebno za bebu kad niste doma. Vrlo često se uz kupnju kolica dobije i torba. Danas na tržištu postoji veliki izbor torbi za bebine stvari. Najbolje bi bilo da izaberete neku torbu koja odgovara vašem stilu jer će ona biti dio vašeg svakodnevnog outfita u narednim mjesecima. Torbe za bebine stvari su vrlo praktične, imaju prijenosnu podlogu za mijenjanje pelena, otporne su na vodu, te imaju pretince u koje možete staviti ključeve, novčanik i mobitel, te još razne sitnice koje vam trebaju. Najbolje je torbu imati uvijek spremnu s rezervnim stvarima: manju kremicu za guzu, vlažne maramice, posudicu za vodu, blazinice, pelene, body, hlačice, čarapice, kapicu, tetra pelenu, slinček, rupčić, dudicu, podlogu za presvlačenje.
     

Spavanje

  • Krevetić – danas na tržištu postoje krevetići raznih boja i dizajna. Naša preporuka ako nemate veliki prostor da uzmete krevetić s ladicama u koje možete staviti bebinu posteljinu i rezervne dekice.
  • Madrac – vrlo je važno da prilikom kupnje madraca provjerite kvalitetu i sastav od kojeg materijala je izrađen. Madrac treba biti srednje tvrdoće i prozračan. Trgovci vam znaju predložiti da vam možda ne treba najbolji madrac, međutim uzmite u obzir da razlike u cijeni i nisu tako velike, a male bebe u svojim prvim mjesecima samo spavaju. Kako nama odgovara bolji madrac, tako i njima. Naša bi preporuka bila da ipak ne štedite na madracu jer razlika u cijeni stvarno nije velika.
  • Posteljina, poplun i jastuci – potrebno je da imate barem dvije cijele posteljine kako bi izbjegli paniku oko pranja iste. Dijete u prvih godinu dana ne treba jastuk, a poplun neka bude lagan i prozračan, ali topao. Sve što vam je potrebno je madrac i lagani poplun.

 

Kupanje i higijena

  • Kada za djecu – u specijaliziranim trgovinama možete pronaći posebno dizajnirane kadice koje imaju poseban dio na koji dijete legne i ne trebate ga držati, ruke su vam slobodne za kupanje vaše bebe. Bebu nikad ne ostavljajte bez nadzora.
  • Termometar za kupanje – kako bi odredili idealnu temperaturu vode (37°C)
  • Posebni ručnici za bebe s kapuljačom – ručnici za bebe se izrađuju od posebno mekog materijala kako bi bebama bilo mekano i ugodno nakon kupanja, a da pritom dobro upijaju vodu s vaše bebe.
  • Nježna kupka i šampon za djecu – prilikom kupnje kupke i šampona za djecu potražite one posebno blage i nježne. Dovoljno vam je samo mala količina kupke ili šampona za kupanje. Preporuka od pedijatra da za njegu bebine kože koristite proizvode koji se kupuju u ljekarnama.

 

Zdravlje

  • Toplomjer – važno ga je imati pri ruci da se ne dogodi da sumnjate na povišenu temperaturu tijekom noći.
  • Čepiće za skidanje temperature je svakako preporučeno imati u kućnoj ljekarni. Nikad ne znate kad ćete ih trebati, ali ih je svakako dobro imati pri ruci.
  • Aspiratori za nos – aspirator za nos će vam sigurno trebati. Prije nego krenete koristiti aspirator stavite u bebin nos malo fiziološke otopine koja će omekšati sekret u bebinom nosu i lakše ćete putem aspiratora izvući sekret, te na taj način pomoći vašoj bebi da lakše diše.
  • Posebno dizajnirana grickalica ili škarice za dječje noktiće – bez obzira za što se odlučite jedno od navedenog će vam sigurno trebati. Kod malih beba ako su noktići duži dok nemaju razvijenu koordinaciju mogu se izgrebati po licu.

 

Putovanje

  • Klokanica ili marama za nošenje bebe - novorođena djeca vole osjetiti toplinu vašeg tijela, to ih smiruje i opušta. Nešto starija djeca kad krenu istraživati svijet vole sve gledati i pratiti što im je idealno iz višeg položaja
  • Dječja kolica – prilikom kupovine dječjih kolica osim da vam oku budu lijepa, vodite računa da vam budu i praktična. Nažalost nećete uvijek imati pored sebe tatu koji će ih vaditi iz auta, zato je bitno da su lagana i lako sklopiva. Isto tako je bitno da nisu jako velika jer dok se gurate u dućanu između polica sigurno će vam biti lakše ako su manjih dimenzija.
  • Sjedalica za automobil – djeca obavezno moraju biti u autosjedalici i vezana već pri izlasku iz bolnice. Danas se u većini slučajeva kupuju kolica 3u1 što znači da već imaju autosjedalicu. Prilikom kupnje gledajte da autosjedalica ima dodatne jastučiće da beba u prvim danima bude što više u ležećem položaju.

 

Ostale stvari

  • Deka – dekice za bebe su mekane i lagane. Preporuka je da imate barem dvije, jednu laganiju i jednu deblju.
  • Dude – duda će vam dobro doći ako vaša beba nakon hranjenja i bočice nastavlja ustima sisati. Dude također mogu umiriti bebu prije spavanja ili kad je vama potreban predah.
  • Ljuljačka za bebe – nije nužna, ali dobro dođe da barem na kratko predahnete. Bitno je da ima nulti položaj da beba može ravno ležati, da nema pritisak na kralježnicu.
  • Ležaljke – slično kao ljuljačka. Većina radi na principu da se pomiče kako se pomiče beba, te se na taj način lagano ljuljaju i smiruju vašu bebu, a da ne spominjemo koliko će vaše dijete uživati u tome.
  • Vrtuljak za bebin krevetić – većina beba voli vrtuljke jer su šareni što im vizualno privlači pažnju i dodatno jer imaju ugodne melodije. Možete naći vrtuljke koji emitiraju zvukove iz prirode kao što su šum valova ili kiše koji na djecu imaju umirujući djelovanje. Vrtuljak će vam pomoći da beba lakše utone u san ili da se zabavi na sigurnom mjestu u svom krevetiću na nekoliko minuta kako bi obavili neke od kućanskih poslova.
  • Noćna lampa – će vam sigurno dobro doći, pomoći će vam da se bolje orijentirate u sobi preko noći za vrijeme hranjenja. Noćne lampe daju manju svjetlost što je dobro da ne razbudite pospanu bebu, a i sebe.

 

Samo za mamu

  • Grudnjaci za dojenje – minimalno dva grudnjaka. Grudnjaci za dojenje su ugodni i najčešće izrađeni od finog pamuka, bez dodatnih žica i ostalih materijala koji vam mogu nažuljati kožu i grudi. Grudnjake je najbolje kupovati u zadnjem tromjesečju, jer se tada vaše grudi formiraju kakve će biti nakon porođaja i moći ćete si odabrati pravu veličinu.
  • Potkošulje za dojenje – izuzetno praktične. Podstavljene su u predjelu grudi i preko ljeta mogu služiti kao majice, a za vrijeme hladnijih dana griju vam leđa dok dojite. Kao i grudnjaci imaju dio koji se otkopča za lakše dojenje.
  • Jastučići za dojke – jednokratni jastučići upit će višak mlijeka koji iscuri između podoja i na taj način pomažu da vaše grudi ostanu suhe.

Popis stvari koje su vam potrebne za bebu možete preuzeti i ispisati ovdje.