Pridruži nam se

Personaliziraj si portal prema svojim interesima i druži se s ostalim članovima portala MaminaMaza. Odaberi jednu od ponuđenih mogućnosti i registriraj se besplatno!


Već imaš račun?
Prijavi se

10 namirnica koje je preporučeno jesti tijekom trudnoće

10 namirnica koje je preporučeno jesti tijekom trudnoće
shock

Ove namirnice sadrže puno hranjivih sastojaka koji pomažu očuvanju zdravlja buduće mame i dijete tijekom trudnoće i kasnije.

Ne postoji sigurno niti jedan bolji poticaj da poboljšate prehrambene navike od spoznaje da ste trudni. Tijekom trudnoće vaše tijelo prolazi kroz velike promjene, a vama i vašoj bebi potrebna je puna doza vitamina i hranjivih sastojaka kako bi bili zdravi.

Najbolje namirnice koje se preporučuju jesti tijekom trudnoće

Jaja

Bez obzira da li ih volite kuhana, pečena, kao kajganu ili kao omlet jaja su jedna od najboljih namirnica za trudnice. Jaja su bogata folatima (folati je naziv za sve preparate koji sadrže vitamin B, ujedno prijeko potreban vitamin za rast i razvoj djeteta), željezom i kolinom.

Zašto je konzumacija jaja dobra za mamu i bebu. Osim što su jaja relativno jeftina i bogata proteinima sadrže i kolin. Upravo je kolin  presudan za razvoj mozga fetusa i smanjuje rizik od oštećenja neuralne cijevi. Važno je da pojedete cijelo jaje, odnosno bjelanjak i žumanjak jer upravo žumanjak sadrži kolin.

Orašasti plodovi

Orašasti plodovi su najzdraviji odabir za međuobrok jer su puni zdravih masti, proteina, vlakana i raznih vitamina i minerala.

Unos hrane bogate magnezijem smanjuje rizik od preranog porođaja i pomaže u razvoju dječjeg živčanog sustava. Šaka badema sadrži gotovo 250 mg magnezija, zato ih uvijek imajte pri ruci. Dodatni benefit koji donosi konzumiranje orašastih plodova tijekom trudnoće je da se može smanjiti vjerojatnost razvoja alergije kod djece.

Slatki krumpir ili batat

Slatki krumpir ili bata pun je hranjivih vlakana, vitamina B6, kalija, Vitamina C i željeza, kao i bakra i beta-karotena.

Slatki krumpir je na našem popisu namirnica koja je bogata i izrazito zdrava za sve uzraste, a ono s čim se izdvaja je njegov beta-karotena, antioksidansa koji vaše tijelo pretvara u vitamin A. Vitamin A igra važnu ulogu u razvoju djetetovih očiju, kostiju i kože. Slatki krumpir također je odličan izbor da se zadovolji potreba za željezom, a sadrži i bakar, mineral koji pomaže vašem tijelu da apsorbira željezo. Upravo zbog svega što smo naveli preporučujemo da slatki krumpir dodate u svoju prehranu bez obzira koji način pripreme odabrali.

Grah i leća

Ako niste veliki ljubitelj mesa grah i leća sjajna su zamjena za meso jer su puni proteina i željeza, kao i folata, vlakana i kalcija.

Grah je namirnica koja je bogata velikom količinom minerala koji se nalaze u životinjskim proizvodima, upravo zbog toga su izvrsna opcija za buduće majke vegetarijanke i veganke. Grah je također bogat cinkom, neophodnim mineralom koji je povezan s manjim rizikom za prijevremeni porod i malom porođajnom težinom.

Banane

Banane sadrže visoku količinu vitamina C, kalija, vitamin B-6 i vlakana.

Visok sadržaj vlakana u bananama može pomoći kod zatvora koji se često događa u trudnoći, a postoje i dokazi koji upućuju na to da vitamin B-6 može pomoći u ublažavanju mučnine i povraćanja u ranoj trudnoći. Banana je prepuna vlakana, topljivih i ne topljivih. Vlakna su jako bitna za tijelo jer reguliraju probavu. Banana je izvrsna namirnica za početak dana, jer vam daje energiju, i osjećaj sitosti, koji će vas držati do ručka. Konzumacija banana je odličan način da povećate unos vitamina B6. Ovaj vitamin topljiv u vodi neophodan je za razvoj ćelija i centralnog živčanog sustava kod bebe.

Nemasno meso

Nemasna govedina i svinjetina su prepuni željeza i vitamina B skupine koji su potrebni za normalan rast i razvoj vaše bebe.

Vašem tijelu sada treba puno više proteina kako bi pomoglo bebi da raste i osigurava pravilno razvijanje mišića. Isto vrijedi i za željezo: nedovoljno unošenje ovog minerala može oštetiti djetetov rast i povećati rizik od prijevremenog poroda i male porođajne težine. Željezo je važno i za mamu - neophodno je za stvaranje crvenih krvnih zrnaca (kako bi se spriječila anemija). Tijekom trudnoće povećava se volumen krvi, pa ćete morati povećati unos željeza.

Sok od naranče

Čaša cijeđenog soka od naranče idealna je za jutarnje buđenje tijela i ujedno idealan način da unesete u vaše tijelo folat, kalij i, naravno, vitamin C.

Sigurno ste već čuli sve o folatima i folnoj kiselini (sintetičkom obliku koji dobivate u dodacima i obogaćenim namirnicama), i to s dobrim razlogom jer su upravo folat nužan hranjivi sastojak za sprečavanje određenih urođenih mana i za osiguravanje zdrave trudnoće. Preporučena dnevna doza folata je 400 mikrograma. Kalij je važan za održavanje vaše funkcije mišića, metabolizma i cjelokupnog zdravlja. Poput željeza, i trudnice trebaju unositi više kalija zbog povećanja volumena krvi. Sok od naranče izvrstan je izvor vitamina C, koji osim što se bori protiv prehlade, pomaže vašem tijelu da bolje apsorbira željezo i održava vaše i bebine zube i kosti zdravim.

Jogurt

Obični jogurt je bogat kalcijem i ima neophodne hranjive sastojke za izgradnju kostiju, uključujući proteine, vitamine B i cink.

Kalcij je neophodan za pravilan rast i razvoj kostiju, te bi manjak ovog minerala mogla imati negativne posljedice za mamu i dijete. Ako količina kalcija u trudnoći bude smanjen tijelo trudnice će uzimati kalcij koji je potreban djetetu iz kostiju trudnice, što vam može kasnije povećati rizik od osteoporoze.

Zobena kaša

Ako do sad niste prakticirali konzumaciju zobene kaše trudnoća je pravo vrijeme da krenete jer je zob punjena vlaknima, proteinima i vitaminom B6.

Započnite jutro odmah s lijepom velikom zdjelom zobenih pahuljica. Cjelovite žitarice izvrsne su za održavanje razine energije, pogotovo ako se zbog jutarnjih mučnina osjećate iscrpljeno. Zobena kaša dobro će utjecati i na vašu probavu i smanjit će probleme sa zatvorom. Zobena kaša sadrži proteine i vitamin B6, koji su važni za djetetov razvoj.

Losos

Ova masna riba sadrži mnogo Omega 3 masnih kiselina i proteina.

Omega 3 masne kiseline, DHA i EPA, prisutne u ovoj ribi pomažu razvoju dječjeg mozga a veće količine DHA u novorođenčadi pokazao je veći stupanj inteligencije, naprednije motoričke funkcije i rjeđe neurološke poremećaje kasnije u razvoju. Losos ne sadrži velike količine žive i siguran je za konzumaciju u budućih mama, ali dozvoljena količina unosa lososa bila bi dvije porcije tjedno (po 100 grama tjedno za svaku porciju).